اولین همایش ملی منشاء حیات برگزار شد

اساتید و پژوهشگران شرکت کننده در اولین همایش ملی منشاء حیات معتقدند: انسان کنجکاو است تا گذشته خود و جهان را بداند تا زندگی امروز خود را در بعد غیر مادی برای رسیدن به زیست مطلوب شکل دهد.

اولین همایش ملی منشأ حیات؛ دیدگاه‌های علمی و فلسفی با حضور رضا داوری اردکانی رئیس فرهنگستان علوم‌، مهدی گلشنی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، ابوالفضل درویزه پژوهشگر و عضو هیأت علمی دانشگاه گیلان و همچنین حجت الاسلام رمضانعلی فلاح رفیع سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس در این دانشگاه برگزار شد.

** ماده سراسر نقص است

داوری اردکانی در این همایش که به همت فرهنگستان علوم و دانشگاه تربیت مدرس و با همکاری انجمن علمی مهندسی حیات برگزار شد، با اشاره به پیوند ماده و روح و مباحث فلسفی که در این ارتباط مطرح است گفت: همواره ابتدا کمال مطرح است و بعد از کمال تنزل مطرح می‌شود. در واقع روح آن قدر تنزل می‌یابد تا به نقص برسد و ماده موجودی است که می‌توان آن را برابر با نقص دانست.

وی افزود: توضیح ماده برای فیلسوفان همیشه امری دشوار بوده و به تدریج هم پیچیده‌تر می‌شود. این پیچیدگی تا جایی ادامه پیدا می‌کند که ماده به حیات می‌رسد. بعد این سوال مطرح می‌شود وقتی به حیات برسد تبدیل به موجودی می‌شود که از سنخ خود است یا خیر؟

وی ادامه داد: روح تنزل پیدا می‌کند تا تبدیل به ماده می‌شود، اما زمانی که ماده خروج کند به حیات می‌رسد. همه چیز ماده است و ماده هم روحی ذلیل و ناقص است.

داوری تاکید کرد: این مسئله‌ای است که علم زیست‌شناسی باید به آن بپردازد و در کتاب‌ها هم درباره این موضوعات مباحث زیادی وجود دارد.

رئیس فرهنگستان علوم با بیان این نکته که بحث دیگر در این باره این است که آیا میان انسان و حیوان تفاوتی وجود دارد یا نه افزود: امروزه دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که میان نظریه‌های علمی و دین منافات وجود ندارد. در این میان، بین فکر و فیزیولوژی یک تناسب و تعادلی برقرار است. تردیدی نیست که آدمی دارای سازمانی بیولوژیکی است که با کارهایی که انجام می‌دهد تناسب دارد.
اردکانی با اشاره به نظریه تعریف انسان در قرآن گفت: وقتی از انسان در قرآن سخن گفته می‌شود بیشتر نزدیک به نظریه گسست است؛ در واقع فکر و روح از ماده نیست و با روش‌های علمی هم نمی‌توانیم آن‌را تعریف کنیم. دانشمندان هر چه بیشتر به فلسفه گوش می‌دهند به روشن شدن مسئله نزدیک می‌شوند.

این استاد برجسته فلسفه با اشاره به نگرش دانشمندان درباره اخلاق گفت: داروینی‌ها یک مثالی دارند که می‌گویند اخلاق ماهیتی زیست‌شناسی دارد و با زیستن تناسب دارد. نمی‌توان این ادعا را رد کرد، اما باید توضیح داد که اخلاق چگونه با ماده عجین می‌شود؟

وی افزود: مسئله قابل طرح میان دانشمندان در علوم مختلف این است که باید بحث علمی کرد؛ اینکه فقط برای مثال نظر خود را تحمیل کنم و اذعان کنم که فردی یا دانشمند دیگری این موضوع را درک نمی‌کند، هیچ گاه یک بحث علمی مؤثر شکل نمی‌گیرد.

وی در پایان سخنان خود تاکید کرد: باید اهل فلسفه سخنان اهل دانش و علم را بشنوند اگر چنین باشد علم پیشرفت خواهد کرد و اینجاست که به دین آسیبی نمی‌رسد راه علم راه بازی است، باید باز هم بماند.

منبع: خبرگزاری ایرنا

 

تلفیق فیزیک و فلسفه راهی برای شناخت منشأ حیات

به گزارش خبرنگار ایکنا؛ اولین همایش ملی منشا حیات، دیدگاه‌های علمی و فلسفی با حضور رضا داوری‌اردکانی، رییس فرهنگستان علوم، مهدی گلشنی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، ابوالفضل درویزه، پژوهشگر و عضو هیات علمی دانشگاه گیلان امروز چهارشنبه، بیست و دوم خردادماه در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.
کارشناسان در همایش ملی «منشأ حیات، دیدگاه‌های علمی و فلسفی» معتقد بودند علم و فلسفه باید در راستای یکدیگر باشند تا بتوان به برخی سؤالات درباره ذهن، شعور و منشأ حیات پاسخ‌داد و تلفیق فیزیک و فلسفه راهی برای شناخت منشأ حیات است.

منبع: خبرگزاری ایکنا

تنها فیزیک و فلسفه به شما می‌گوید که منشا حیات چیست

کارشناسان و دانشمندان در اولین همایش ملی در باب منشا حیات دیدیگاه‌های علمی ‌فلسفی معتقد بودند علم و فلسفه در راستای یکدیگر باید باشند تا بتوانند به برخی سوالات درباره ذهن و شعور داسخ‌داد فیزیک دانان و فیلسوفان هر‌دو تکامل دهنده نظریه منشا حیات هستند.

به گزارش روابط عمومی همایش انجمن علمی مهندسی حیات " اولین همایش ملی منشا حیات دیدگاه‌های علمی و فلسفی با حضور استاد رضا داوری اردکانی رییس فرهنگستان علوم‌ مهدی گلشنی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ابوالفضل درویزه پژوهشگر و عضو هیات علمی دانشگاه گیلان روز چهارشنبه بیست و دوم خردادماه سال جاری در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

منبع: تبیان

برگزاری همایش منشاء حیات در دانشگاه تربیت مدرس

این همایش برای بررسی دو دیدگاه الهی و مادی علم و دانش درباره خلقت در دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

 

عباس لطفی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: سال هاست که بر روی دیدگاه‌های خدا محور در جهان فعالیت ویژه‌ای شکل گرفته است و مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی درباره مبحث منشاء حیات فعالیت‌های ارزنده علمی انجام داده اند و ما در این همایش به بحث خدامحوری و خداباوری از دیدگاه خدایی در کتب مقدس انجیل بررسی‌هایی را انجام می‌دهیم.

وی با بیان اینکه استادان برجسته‌ای در این همایش حضور دارند گفت: صاحبنظران در این زمینه به بحث تلاقی دین و علم و بحث‌های فکری در خصوص خلقت، مباحثی را مطرح می‌کنند و در بعد از ظهر امروز دیدگاه‌های اسلامی و قرآنی در بحث خلقت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

همچنین رضا خوش نژاد دبیر اجرایی این همایش گفت: در راستای منویات مقام معظم رهبری این همایش با رویکرد نگرش خلقت و تحول با همکاری دانشگاه تربیت مدرس برگزار شد.

وی افزود: تعریف علوم زیستی درباره حیات بشر تنها از نظر تغذیه، رشد و تولید مثل مورد تأیید قرار گرفته، ولی آن مطلبی که در این همایش به آن توجه شده بحث تفکر خداوندی است که ما امیدواریم با مباحث و نظریاتی که در این همایش و همایش‌هایی که در همین راستا در ماه‌های آینده برگزار خواهد شد بتوانیم به تلاقی فلسفه و خلقت بپردازیم و در این زمینه تأثیر گذار باشیم.

 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

اولین همایش ملی منشاء حیات، دیدگاه‌های علمی فلسفی
اولین همایش ملی منشاء حیات، دیدگاه‌های علمی فلسفی

تصاویر همایش ملی منشاء حیات